Sağlıklı Bir Birey Olmanın Kriterleri

Sağlıklı Bir Birey Olmanın Kriterleri
16 Ağustos 2017
77 kez okundu

Her bireyin hayatını devam ettirebilmesi için belirli besin öğelerinden belirli miktarlarda almalıdırlar. Sağlıklı olabilmek için günlük olarak besin gruplarımızdan %55-75 ini karbonhidratlar, % 15 – 30’unu yağlar, % 10-20 ‘sini de proteinler oluşturmalıdır. Tabi ki bunlarında dışında vitaminler, minaraller, sulu gıdalar ve su da alınmalıdır.

Sağlıklı bir birey olabilmek için öncelik beslenme çok önemlidir; bebek ve çocuklarda yetersiz beslenme sonucunda kemik gelişiminin olumsuz gelişmesinden, basit guatr hastalıklarına kadar birçok etkisi bulunmaktadır. Ayrıca okul çocuk, ergen, genç, yetişkin kadın-erkek ve yaşlı olarak ayrılan yaş gruplarında da çocukluk dönemindeki hastalıklar fazlasıyla etkilemekte. Bu yaş gruplarında da yeterli ve dengeli beslenilmediği taktirde, guatr, diş çürükleri, kemik erimesi, şişmanlık, zayıflık, anemi gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Hayatımızı sağlıklı bireyler olarak devam ettirebilmek için almamız besin gruplarını fast food olarak tercih etmemeli yediğimiz besinlerin doğal olmasına dikkat etmeliyiz. Son on yıla bakıldığında teknolojinin geldiği nokta akıl almaz derecede hızlı olduğu kadar da tedirgin edici boyuttadır. Teknolojide ki bu gelişme gıda ürünlerine olumsuz yönde de yansımıştır. GDO (genetiği değiştirilmiş) besinler meyveden, sebzeye hatta et ve et ürünlerini bile etkisi altına almıştır. Bu ürünler her yönden bireylerin sağlığını olumsuz etkilemekte olduğundan doğal olarak yetiştirilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Cenevre de kabul edilen sağlık tanımına göre; sadece bedensel sakatlık veya hastalık durumunun olmayışı değil, ruhsal, sosyal yönden de tam bir iyilik halinde olan bireyler sağlıklı olarak kabul edilmektedir.

Bu tanım göz önünde bulundurulduğunda sadece yeterli ve dengeli beslenmenin yeterli olmayacağı aşikardır. Tam bir iyilik hali için kendinize bakmayı ihmal etmeyin.