Piyazlık Ne Demek?

Piyazlık Ne Demek?
22 Aralık 2015
1.422 kez okundu

Özellikle soğanlı yemek tariflerini okurken, piyazlık doğramak sözcüğü sıkça karşımıza çıkar. Peki piyaz nedir? piyazlık nedir? piyazlık doğramak nedir? Mutfak ve Yemek Terimleri kategorimizde yemek yaparken sıkça karşılaştığımız terimlerin anlamlarını açıklıyoruz. Bu yazımızın konusu ise piyaz.

Piyaz Ne Demek?

Öncelikle açıklamaya ”piyaz” kelimesi ile başlayalım. Farsçadan dilimize geçen piyaz, Türk mutfağında en sık kullanılan salata yemeklerinden biridir. Kuru fasulye, piyazın ana malzemesini oluşturur. Soğan, sumak ve maydanoz gibi yiyeceklerin sıkça bulunduğu bu salatada domates, zeytin, haşlanmış yumurta gibi farklı tatlar da bulunabilir.

Piyazlık Ne Demek?

Bir önceki maddede açıkladığımız piyaz salatasında kullanılan malzemelerin hazır olmasına, piyazlık denilmektedir. Fasulyenin haşlanması, maydanozun ince doğranması, soğanın ince kesilmesi gibi piyaz malzemelerinin hazırlanmasına piyazlık denilmektedir.

Piyazlık Soğan Nasıl Yapılır?

Soğanın çeşitli kesiliş biçimleri vardır. Piyazlık soğan ve yemeklik soğan terimleri, soğanın farklı şekillerde kesilmesini anlatmaktadır. Peki soğanlık piyaz nasıl kesilir? doğranır?

Piyazlık soğan doğramak için önce soğanın hem üstünden hem de altından uç kısımlarını kesiyoruz. Daha sonra diklemesine ikiye bölüyoruz ve kurumuş kabuklarını çıkartıyoruz. Soğanı ikiye böldükten sonra diklemesine şerit şerit doğuyoruz.

Piyazda, salata çeşitlerinde balık yemeklerinin yanında genellikle kırmızı soğan kullanılırken, pişen yemeklerde genellikle beyaz soğan tercih edilmektedir.