Karaciğeri Temizleyen 7 Yiyecek

Karaciğeri Temizleyen 7 Yiyecek
13 Aralık 2015
221 kez okundu

Yediğimiz yiyeceklerin toksit etkilerinden bizi koruyan karaciğer, sağlığımız açısından son derece önemlidir. Vücut dengesini sağlayan karaciğer, çok çalıştığı ve yorgun düştüğü zamanlarda bizim için ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Vücudumuzun bu önemli parçasını korumak ve temizlemek için bazı yiyeceklerdeki faydalı besin değerlerinden yararlanabiliriz. İşte karaciğeri temizlemek ve temiz kalmasını sağlamak için bize yardımcı olacak 7 yiyecek:

Sarımsak: Sarımsak, içerisinde sülfür bileşenleri bulundurmaktadır. Bu sülfür bileşenleri, karaciğerdeki toksitlerin atılmasına yardımcı olan enzimleri harekete geçiren bir madde olduğu için önemlidir. Ayrıca sarımsakta bulunan alisinin ve selenyum maddeleri de karaciğer detoksu açısından son derece önemlidir.

Greyfurt: İçerdiği C vitamini ve antioksidanlar açısından sağlık için son derece önemli bir yiyecek olan greyfurt, karaciğerin temizlenmesine de yardımcı olan besinlerden biridir. Karaciğerin yağlanmasını önleyen besinlerden olan greyfurt, sarımsağın sağladığı yarar gibi karaciğer detoksu için de önemlidir.

Yeşil Çay: Karaciğerin yağlanmasını yani karaciğerin yağ depolamasını durduran bir besin olan yeşil çay, karaciğer fonksiyonlarının daha iyi işlemesi için yardımcı olmaktadır.

Yeşil Sebzeler: Sağlık açısından birçok fayda sağlayan yeşil sebzeler, ağır metallerin temizlenmesi için önem taşımaktadır. Bu yeşil sebzeler arasında özellikle roka ve ıspanak öne çıkmaktadır.

Avokado: Avakado olarak bilinen avokado tropikal meyvesi, vücutta toksin birikmesini engellemektedir. Yapılan bazı araştırmaların sonuçlarına bakıldığında, haftada 1 veya 2 avokado tüketmek, karaciğer sağlığı açısından önemlidir ve karaciğerin hasarlarının tedavi edilmesinde rol oynamaktadır.

Ceviz: İçerdiği aminoasit ve omega 3 yağ asitleri sayesinde karaciğerde bulunan amonyağın yarattığı hasarların tamir edilmesini sağlayan ceviz, karaciğerimizi sağlıklı tutmak açısından yararlı bir yiyecektir.

Zerdeçal: Karaciğerin temizlenmesi ve sağlıklı olması için yarar sağlayan besinlerden biri olan zerdeçal, toksik hasarları önlemektedir. Karaciğeri sağlıklı tutan hücrelerin oluşuma katkı sağlayan zerdeçal, ayrıca safra kesesinin fonksiyonlarını da iyileştirmektedir.