Gizli Kalori Kaynakları

Gizli Kalori Kaynakları
15 Aralık 2015
191 kez okundu

Hamurişi ve kızartma gibi ürünlerin yüksek kalori değerleri taşıdığını biliyoruz. Yüksek kalori değerine sahip besinler, birçok kaynakta belirtildiği için göz önündedir ve pek çok kişi tarafından bilinirler. Fakat bir de çok kalori içermediğini düşünmemize rağmen aslında bize gizli kilo aldıracak şekilde kalori içeren yiyecekler bulunmaktadır. Uçan Tava sitesi olarak bu yazıyla birlikte gizli kalori içeren bazı besinlere göz attık.

Soslar, zeytinyağı, salatalar ve kahveler olarak dört ayrı başlıkta belirttiğimiz gizli kalori kaynakları hakkında daha ayrıntılı bilgi isterseniz, yazının devamına göz atmanızı öneririz.

Soslar

Soslar, birçok yemeğin vazgeçilmezidir. Yemeklere ve salatalara eklenen farklı soslar, günde ortalama 150 kalori fazladan almamıza neden oluyor. Sos seçimi konusunda beyaz renkli sosların daha fazla kalori içerdiğini de hemen ekleyeyim. Kırmızı renkteki soslar ise beyaz renkli soslara göre daha az kalori içeriyor olsa da kimi zaman onların da fazlasıyla şeker içerdiklerini unutmamalısınız. Bu konuda yapılacak en faydalı şey ise kullandığımız sosların neler içerdiğini bilmek ve mümkün olduğunca az sos kullanmak.

Zeytinyağı

Sağlık açısından ve özellikle kalp sağlığını korumak için faydalı besinlerden biri olan zeytinyağı, bir tatlı kaşığı ölçeğinde yaklaşık 50 kalori içeriyor. Bu nedenle salata yiyip diyet yapmaya çalışırken üzerinde gezdirdiğimiz zeytinyağının yaklaşık 200-250 kalori içerdiğini bilmemizde yarar var.

Salatalar

Diyet denildiği zaman akla ilk olarak salata yemekleri gelmektedir. Fakat bu salatalara eklenen kuru meyve, kuruyemiş, baklagil, tahıl ve tohum gibi besinler kilo almamıza neden olabiliyor. Saydığımız bu besinler sağlık açısından önemli olsa da kullanım miktarını fazlalaştırdığımız zaman kalori olarak bize geri dönüyor. Ayrıca bir önceki maddede söylediğimiz salataya eklenen soslar, yine diyet düşmanları listesinde yer alıyor.

Kahveler

Gün boyunca uykusuz kaldıkça ve daha da uykusuz kalmamız gereken durumlarda, ilk olarak kahvelere başvuruyoruz. Uykusuz gecelerde sınavlar veya iş için çalışırken bol bol tükettiğimiz kahveler, içerisine eklenen ekstra malzemelerle birlikte yüksek kalori değerleri olarak bize geri dönüyor. Örneğin büyük boy kremalı soğuk kahvenin kalori miktarı, bir hamburger menüsüne eşittir. Kahveleri küçük boy olarak tercih etmenin yanı sıra gerçek süt eklenmiş, ekstra şurup yada şeker içermeyen türleri tercih etmemiz gerekiyor.