Düz Karın için Ne Yapmak Gerekir?

Düz Karın için Ne Yapmak Gerekir?
21 Aralık 2015
240 kez okundu

Yaz sezonuna yaklaşırken düz bir karın sahibi olmak isteyenler diyet listelerini hazırladı bile. Özellikle bikini giyen bayanlar, karnının çıkmamasına özen göstermektedir. Fazlalıkları olmayan, dümdüz bir karın sahibi olmak hemen hemen bütün kadınların hayalidir. Peki düz bir karna sahip olmak neler yapmak gerekiyor? Sadece diyet yapmak yeterli mi?

Sağlıklı yaşam, düzenli beslenme, spor programları gibi noktalar, düz bir karın sahibi olmak için listenin en başında gelen maddeler. Şimdi bu maddeleri detaylarıyla beraber inceleyelim.

1-) Stresten Uzak Olmak

Şehir hayatının yoğun temposu, bu düzendeki birçok insanı bunaltıyor. Bu yoğun tempoda okul, ev, iş derken hayatımızın büyük bir bölümünde bir hayli yıpranıyoruz. Bu yıpranma sadece zihinsel olmuyor elbette. Stresin fiziksel olarak birçok etkisi bulunuyor.

Yoğun stres altındaki kişilerde böbrek üstü bezinden salgılanan bir hormon, karın bölgesinde daha çok yağlanma olmasına sebep oluyor. Ayrıca zihinsel olarak yorulanlar, kendini yemeğe daha çok veriyor. Yani hem metobolizmamızın hem de zihinsel etkilerimizin bize kilo aldırdığını unutmamamız gerekiyor. Karın bölgesinin düz olması için stresten uzak durmakta fayda var.

2-) Şekerli İçeceklerden Uzak Durun!

Gazlı ve şekerli içecekler, sadece karın bölgesinin yağlanmasına etki etmekle kalmıyor, fazla kilolar için en büyük sorunu ortaya çıkartıyor. Şekerli ve gazlı içecekler, özellikle bel bölgesindeki yağlanmaların en büyük sorumlusu. Light içecekler de normalleri kadar olmasa da yağlanmaya etki ediyor. Yani ”Ben light olanları tercih ediyorum” diyerek işin içinden çıkamıyorsunuz. Doğal meyve suları ve su, bu içeceklerin bir numaralı alternatifidir. Hem sağlıklı hem de kalori düşmanı.

3-) Listemizde Olması Gereken Yiyecekler

Karın bölgesini düzleştirmek için kaçınmamız gereken aktiviteler ve yiyecekler vardır. Bunları sıralarken listemizde yer alması gereken yiyecekleri de atlamamak gerekir. Alt kısımda yer alanlar, özellikle karın bölgesinde yağlardan kurtulma konusunda bize yardımcı olacaktır:

-Badem
-Elma
-Avokado
-Muz
-Yumurta
-Ispanak
-Fıstık ezmesi
-Soya fasulyesi
-Yoğurt
-Yulaf kepeği
-Kaju
-Baklagiller
-Zeytinyağı
-Ahududu

4-) Gece Yemeğini Kesin!

Akşam saatlerinde evde bilgisayarın veya televizyonun karşısında her acıktığımızda yemek yersek, karın bölgesini düzleştirmeyi unutun diyebiliriz. Yemek ve sağlık konusunda yapılan araştırma sonuçları, gece vakti yenilen yiyeceklerin en çok karın ve bel bölgesinde yağlanmaya sebep olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü bu saatlerde sindirilemeyen besinler, uykuda olduğumuz sırada vücudumuzda yağ olarak depolanıyor. Bu nedenle uykudan önce yemek yemek, kesinlikle yasak!

5-) Temiz Bir Uyku

Düzenli ve kaliteli bir şekilde uyumak, vücut ritmimizi kontrol altında tutuyor. Bu durum, metabolizmamızı rahatlatarak, sindirimimizin daha rahat işlemesine olanak veriyor. Özellikle strese bağlı yağlanmalar, güzel bir uyku ile en az düzeye indirilebiliyor.

Tabi bu maddeden olabildiği kadar uyumalıyız diye bir sonuç çıkartmamak gerekiyor. Ortalama bir insan, 6-8 saat arasında uyumalıdır. Uyku problemi çekenler için ise melisa çayı öneriyoruz. Melisa çayı, rahat bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

6-) Yasak Madde: Tuz!

Ortalama bir insanın günlük tüketmesi gereken tuz miktarı 2.300 mg olmasına rağmen Türkiye’deki pek çok kişi bu oranın üzerine çıkıyor. Sağlıklı bir vücut için tuzun fazlası bizim için sorun teşkil ediyor. Ekstra tuz tüketmemeye özen göstermeli, daha az sodyum içeren doğal kaya veya deniz tuzunu tercih etmelisiniz.

7-) Olmazsa Olmaz: Egzersiz

Listenin önceki maddelerinde egzersiz ve spor diye bir madde aramıştır gözleriniz. Yukarıda saydıklarımız elbette çok önemli. Fakat bunlar, genellikle yağlanmayı önlemek için yapmamız gerekenler. Şimdi sıkı bir karın formuna sahip olmak için geriye bir tek ve en önemli şey kalıyor. O da doğru bir şekilde egzersiz yapmak.

Bir saate yakın tempolu koşu veya kardiyo çalışmaları, kilo vermeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Ama karın kası yapmak için bunlar yeterli değildir. Mekik, şınav gibi karın kası için bilindik yöntemlerin yanı sıra yüzme, bisiklet gibi aktiviteler de düz bir karın kası için yararınıza olacaktır.