Cinsel Sorunların Gerçek Sebepleri

Cinsel Sorunların Gerçek Sebepleri
19 Ağustos 2017
85 kez okundu

Cinsellik önemsiz olduğu kadar da önemli olan aslında evliliklerin temel taşıdır. İlişkiler de her ne kadar öncelik olarak görülmese de ciddi problemlerin ve huzursuzlukların da temel nedeni olabilmektedir.

Genelde kadınlarda görülen cinsel isteksizlik birçok açıdan ele alınabilir bir konudur.  Cinsel isteksizliğin genel olarak iki tür de olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. İlki ergenlikten başlayarak ortaya çıkan genel de sebebi hormonsaldır, ikinci sebebi ise sonradan olan yani en cinsellikle ilgili bir sorun yokken sonraki süreçte cinsel isteksizlik yaşanmasıdır.

Cinsel isteksizliğin sebepleri psikolojik ve fiziksel etkiler olarak ikiye ayırabiliriz. Fiziksel etkenler tamamen hormonlar, dış çevreden kaynaklanmaktadır. Fiziksel etkilerden cinsel isteksizliği en çok tetikleyen hormonlardır ikinci sırasında ise stres yer almaktadır. Bunların dışında kadınlar da aylık periyotları, menapoz ve yaşlılık, evlilik sorunları, anti depresanlar, doğum kontrol hapları ile liste uzamaktadır.

Psikolojik nedenlerin başında ise toplumsal baskılardan kayaklı kadınlar cinsellik konusunda rahat olamamak da hatta konuşamamaktadır.

Cinsel Sorunların Gerçek Sebepleri

Genel olarak yetiştirme farklılıkları da erkeklerin cinsellik konusunda daha rahat olmalarını ve dilediği gibi yaşamalarına el verirken kadınlar bu konuda ciddi olarak yasaklandığından ve baskı altına alındığından kaynaklı evlendikten sonra da cinselliğe farklı bir gözle bakamadığından, zevk almaktan daha çok ağrı ve acı çekeceklerini düşünmektedirler. Ayıp olarak nitelendirildiğinden kaynaklı da cinsel birleşmede sorunlar yaşamaktadırlar.

Kadınlar da psikolojik nedenlerin primer sebebi vajinusmustur. Vajinusmus toplumsal baskılardan kaynaklı bireyin psikolojik olarak kendisini rahat hissedememesi ile başlayarak hormonları ve vajina bölgesinde ki kasların kasılması ve yeterli ıslaklığa ulaşamamasından kaynaklı ağrılı cinsel birleşme yaşanamaması veya ağrılı birleşme yaşanması sonucunda bireyin tamamen cinsellikten uzaklaşmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Özellikle İslam ülkelerinde görülen bu rahatsızlık terapi ve ilaç tedavileri ile aşılabilmektedir. Fakat bu durumda çiftlerin açık olmaları gerekmektedir. Bu hastalığın tedavisinde ilk olarak jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir.

Cinsel Sorunların sebepleri

Psikolojik bir diğer etkende kadın ve erkeği etkileyen geçmişte yaşanmış tecavüz veya taciz olayladır. Bu durumda psikolojik olarak zarar göreceğine inanan birey cinsellikten uzaklaşır ve cinsel isteği azalır.

Her rahatsızlık gibi bu rahatsızlığı da aşmak oldukça kolaydır. Çiftlerin birbiri ile iletişiminin iyi olması gerekmektedir. Her şey konuşmakla başlar. Bazı durumlarda ise çiftlerin birbirlerini ve vücutlarını iyi tanımadıklarından kaynaklı gerekli ereksiyon ve uyarılma sağlanamadığından cinsel isteksizlik meydana gelmektedir.

Yatakta konuşmak da nelerden hoşlandığınızı dile getirmek de gayet sevdiğiniz bir yemekten söz etmek kadar doğal olduğunu unutmamalısınız.

Cinsel Sorunlar

Evrimsel süreçte dahi genlerimizi aktarmanın ve türümüzü devam ettirmek için bütün canlılarda olduğu gibi yemek içmek kadar doğal bir olay olduğunu kendinize anlattığınız ve eşinizle de iletişiminizi yüksek tutarak konuştuğunuz takdirde psikolojik olarak görülen sorunların ortadan kalktığını kendiniz de fark edeceksiniz. Bu durum da eşinizle birbirinize de daha da yakınlaşabilirsiniz.

Hormonlardan kaynaklı sorunlar da ise ilaç tedavileri ile rahatlıkla tedavi edilebilir sorunlardır. Herkes de görülebilen bu problemlerden utanmadan cinsellikle ilgili bir sorununuz olduğunda doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin.

Sağlıklı bir hayat için kendinize ve eşinizle barışık olmanız dileğiyle.

Mutluluklar.

Cinsel sorunların sebepleri

 

Cinsel sorunların sebepleri, Cinsel sorunların Nedenleri, Cinsel sorunların Çözümleri, Cinsel sorunların gerçek nedenleri