Beyin Gelişimini Etkileyen Faydalı Besinler

Beyin Gelişimini Etkileyen Faydalı Besinler
12 Nisan 2016
114 kez okundu

Son yıllardaki teknolojide olan ilerlemeler ile birlikte insan beyni ile ilgili şaşırtıcı gerçekler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bilim adamların beyinin faaliyetlerini görmeye ve ölçmeye başlamalarıyla birlikte, eskiden beyin gelişiminin genetik faktörlere bağlı olduğu ve dışarıdan yapılacak herhangi bir müdahalenin beyin gelişiminde pek fazla rol oynayamayacağı düşünülüyorken, son zamanlarda bilim adamları arasındaki yaygın kanıya göre çevre faktörü beyin gelişiminde olumlu/olumsuz yönde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Yetişkin yaşlarda hayalleri doğrultusunda başarıya ulaşabilen ve özgüveni sağlam bir çocuğa sahip olmak istiyorsanız bunun temellerini de sağlam atmanız gerekmektedir. Genelde bir çocuğun beyin kapasitesi genlerden gelir fakat daha öncede belirtildiği gibi bu genler gelişime açıktır. Yani doğum sonrasında ki süreç boyunca çocuğunuzun beyin gücü desteklenerek geliştirilebilir.

Bu konuda uzun bir süre boyunca küçük çocuklara klasik müzik dinletilmesi gerektiği söylenmiştir. Yine bunun hurafeden ibaret olduğu doktorlar tarafından kanıtlanmıştır. Ancak doğal yollar ile beyin gelişimi desteklenebilir. Doğal yollarla beyin gelişimini desteklemek içinse doğal beslenme en kesin sonuçtur.

Peki, beyin gelişimini etkileyen besinler nelerdir?

Öncelikle; Hamilelik döneminde; fasulye, bezelye, ıspanak, portakal, limon folat vitamini bakımından zengin besinlerdir. Bebeğin beyin gelişimini, desteklemesi dışında, erken doğum ya da normal kilo altında doğması durumlarını engelleyen niteliktedir.

Protein bakımından ve B6 vitaminini içerisinde bolca bulunduran süt, peynir, somon, karides, tavuk, hindi, dana karaciğeri, mercimek, fasulye, ıspanak gibi gıdalar da beyin gelimini etkileyen gıdalar arasındadır. Özellikle dikkat eksikliği ve kısa süreli hafıza kaybı gibi belirtilerde, B6 vitamini bulundurması bakımından zengin besinlerdir.

Depresyon, sinirlilik hali ve unutkanlık gibi sorunlarda beyin B1 vitamini bakımından zengin besinler alınmalıdır. Sakatatlar, tam tahıllı ürünler (pirinç, bulgur gibi), baklagiller ve pekmezler de B1 vitamini açısından zengin besinlerdir.

Yumurta da hafızayı güçlendirme özelliği ile bilinir. Beyin fonksiyonlarının sağlıklı gelişimini ve işleyişini sağlayanda yumurta sarısındaki ‘kolin’ denilen bir maddedir.

Ceviz, keten tohumu ve bunların yağları da beyin gelişimi ve beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir işlev kazanması için Omega3 ve Omega6 bakımından zengin besinler olduğu için etkilidir.

Bunların dışında; Yemekleri bol suda pişirmek ve sürekli haşlamak da vitamin ve kalsiyum içeriğini öldürdüğünden dolayı fazla yapılmamalıdır. Bol bol meyve ve sebze yemek de yararlı şeylerdendir. Her öğünde mutlaka bir sebze yemeği bulunabilir ara öğün olarak birkaç tane meyve yenebilir, bu arada gereğinden fazla yağlı ya da kızarmış besinlerin ve şekerli besinlerin yenmesinden de kaçınılmalıdır.