Bakır Metali İçerek Gıdalar

Bakır Metali İçerek Gıdalar
17 Ağustos 2017
59 kez okundu

Bakır metali vücudumuzda eser miktarda bulunan bir metaldir. Sinir hücrelerinde, korneada, derimize rengini veren renk pigmentlerinde bulunan bakır metalinin hiç olmaması zararlı olduğu gibi çok olması da ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Bakır metalinin fazlası vücutta safra yardımıyla atılırken Wilson Hastalığı gibi genetik hastalıklarda vücuttan atılamayarak korneada, böbreklerde, karaciğerde ve beyinde birikmektedir.

Bakır metalinin vücutta birikmesi ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle de özellikle Wilson hastalarının bakır içeren gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Bakır metali içerek gıdalar ve Wilson hastalığı olan bireylerin uygulayacağı diyette tüketilmesi yasak olan gıdaların ilk sırasında sakatat olarak bilinen et ürünleridir. Özellikle bakır elementinin karaciğer, böbrek ve beyin gibi organlarda biriktiği göz önünde bulundurulursa bu tür sakatat gıdalar bakır metalinden zengin olduğundan tüketilmemelidir.

Bakır Metali İçeren Gıdalar

Deniz ürünleri; deniz ürünleri de denizde çözünmüş olarak bulunan bakır metalini bünyesinde bulunduran canlılardır. Bu canlıların tüketilmesi direk olarak vücuda fazladan bakır metali alınmasına neden olur ve sakıncalıdır. Özellikle midye gibi ağır metalleri barındıran deniz canlıları ağır metal zehirlenmelerine neden olabildiği gibi iç organlara da ciddi hasarlar verebilmektedir.
Mantar ise bakır elementi içeren bir bitkidir. Topraktaki bakır elementini bünyesinde bulundurarak büyüyen mantar tüketimi de yine bakır diyeti uygulayacaklar için sakıncalıdır.

Bakır Metali İçeren Gıdalar

Bunların yanında soya fasulyesi, mercimek, bezelye ve patates de bakır metalince zengin bitkiler arasındadır. Bu gıdalardan da kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Çerez olarak tüketilen çekirdek, fındık da yine bakır açısından zengin olduğundan tüketimi yasaktır. Özellikle çikolata da bakır açısından çok zengin bir gıdadır ve diyet yapanların uzak durması gerekmektedir.

İçeceklerden bira gibi mayalı içecekler de bakır açısından zengin olduğundan risk oluşturmaktadır. Hatta içme suyunda bakırın değeri 0,1 ppm den fazlaysa yani milyonda 0,1 bakır miktarından fazla ise suyu içmekte yine risk oluşturmaktadır.

Bakır Metali İçeren Gıdalar

Sağlığınız açısından Wilson Hastalığı yazımızı okuyarak sizlerin de bu hastalığın risk grubunda olup olmadığınıza dair bilgi edinebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.