Alkali Diyeti Nedir?

Alkali Diyeti Nedir?
25 Ağustos 2017
34 kez okundu

Alkali diyetin temelinde yatan teori şöyledir: Vücutta biriken fazla asit hastalıkların barınması için uygun ortam meydana getirir. %80 alkali ve %20 asitli yiyecek tüketilmesini öneren alkali diyet ile sağlıklı bir vücut için ideal pH dengesi sağlanmış olur. Alkali diyette asitli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Ayrıca kahve, çay ve asitli içeceklerden uzak durularak sebze ve meyve tüketimine yönelmek gerekmektedir. Bu gıdaların tüketimi sayesinde kanın 7.4 pH değerinde kalacağı öngörülmektedir.

Alkali diyet, kandaki pH seviyesini dengede tutmayı hedefler. Ancak aslına bakılırsa yediklerimiz kanın pH seviyesini etkilemez. Çünkü zaten vücudumuz kanın pH seviyesini dengede tutmak için programlanmıştır. Ancak alkali diyette tercih edilen besinler faydalı besinler olduğundan sağlıklı bir yaşam şansını arttırmaktadır. Bu nedenle alkali diyet zararlı denilemez.

Uzmanların yaptığı araştırmalar asitli gıdaların azaltıldığı bir beslenme biçiminin faydalı olabileceğini gösteriyor. Asit düzeyi yüksek besinler tüketmeyen kişilerde böbrek taşı riskinin azaldığı, kemiklerin ve kasların güçlendiği, kap sağlığının desteklendiği, kolon kanseri ve tip 2 diyabet riskinin azaldığı gözlemlenmiştir. Ancak araştırmacılar bu konuda kesin bir yargıya varamamıştır.

Alkali besin listesi

* Buğday çimi
* Salatalık
* Zencefil
* Zerdeçal
* Hindibağ
* Ispanak
* Kırmızı ve kara turp
* Soya filizi
* Brokoli
* Pazı
* Kuşkonmaz
* Soya lesitin
* Isırgan otu
* Çörek otu
* Karbonat
* Nane
* Hurma
* Zeytinyağı
* İşlenmemiş doğal tuz

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/alkali-diyet-nedir—alkali-diyet-pembenar-detay-genelsaglik-1849606/