Ev Yapımı Kruvasan

 • Kurabiye
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ev Yapımı Kruvasan
  4-6
  kişilik
  25
  dakika

  Ev yapımı kruvasan, zahmetli ve uzun bir tatlı-pasta tarifidir. Fakat hazır kruvasan satışının artması ve reklamların yaygınlaşması, evde kruvasan yapmak isteyenlerin sayısını bir hayli arttırmıştır. Alt kısımda ev yapımı kruvasan için gerekli malzemeleri ve uzun-detaylı bir şekilde tarif yazısını yazdım. Ayrıca hazırlanışına dair bir adet görselde ekledim. Tarif kısmı uzun oldu ama gerçek bir kruvasanı evde yapmak için bu adımlar gerekiyor. Tadına doyulmayan ve Nutella ile birleşince ayrı bir güzel olan bu tatlıyı mutlaka denemelisiniz.

  Ev Yapımı Kruvasan

  Malzemeler

  Hamur Malzemeleri:

  1 paket instat maya,
  50 gram tereyağı,
  3,5 su bardağı un,
  1 bardak su,
  1 tatlı kaşığı tuz,
  1 tatlı kaşığı şeker.

  Hamur Arası İçin:

  250 gram tereyağı.

  Üzeri İçin:

  Yumurta sarısı,
  Tuz.

  İç Malzemeleri:

  Nutella

  Yapılışı

  Unun yarısı geniş bir kabın içerine koyulur. Üzerine maya, tuz ve şeker eklenir. Su da eklendikten sonra güzelce yoğrulmaya başlanır.

  Azar azar unun kalanı ilave edilir ve sonrasında 100 gram tereyağı koyulur. Yoğurma işlemine devam edilir.

  Hamur kıvamı, ele yapışmayacak bir şekle geldiği zaman biraz unlanmış bir tezgahın üzerine alınır ve 6-7 dakika kadar yoğrulmaya devam edilir.

  Üzerini streçle kapattığımız hamur, iki kat büyüklüğe gelinceye kadar mayalanmaya bırakılır.

  Hamur mayalandıktan sonra oklava ile dikdörtgen biçiminde açılır. Uç kısımları, ortadan birleştirilir. Sonra yandaki katlar bibrbirini üzerine gelecek şekilde ayarlanır ve bu şekle getirdiğimiz hamur, tekrar streçlenerek bir gece boyunca buzdolabında bekletilir.

  250 gram tereyağı, buzdolabı poşetinin içine koyulur ve her yanı eşit olacak biçimde inceltilir. Bu haliyle donması için buzluğa koyulur.

  1 gece buzdolabında bekleyen hamur alındıktan sonra bir önceki gibi dikdörtgen şekilde açılır. Buzlukta donan tereyağı, poşetten çıkartılıp hamurun bir kısmına yerleştirilir. Diğer kısmı ise yağ içerisine kalacak şekilde kapatılır.

  Hamur tekrar açıldıktan sonra üçe katlanır. Bu işlemi bir iki defa yaptıktan sonra dolaba koyulur ve 2-3 saat beklenir.

  Bekletilen hamur, bir karış genişliğinde yarım santimetre kalınlığında olacak şekilde uzunlamasına açılır. Taban genişliği yaklaşık 10 santimetre olan üçgen parçalara ayrılarak rulo şeklinde sarılır. Bu sarma sırasında Nutella sürülür.

  Yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye, rulo hamurlar aralıklı olarak dizilir. Yumurta sarısı ve bir çimdik tuz, karıştırıldıktan sonra kruvasan üzerlerine sürülür.

  Önceden 200 derece ısıtılmış olan fırına koyulur ve 10 dakika pişirilir. Daha sonra fırın sıcaklık ayarı 190 dereceye düşürülür ve 15 dakika kadar daha pişirilir.

  Sıcak olarak servis edilir.