Köfteli Erzincan Çorbası Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Köfteli Erzincan Çorbası Tarifi
  4
  kişilik
  60
  dakika

  Yöresel yemekler, bir çoğumuzun ilgisini çekmektedir. Orta Asya’dan Anadolu’ya ve Balkanlar’a kadar geniş Türk coğrafyası içerisinde çok farklı yemekler ve yemek kültürleri mevcuttur. Bu farklı lezzetleri denemeniz için Uçan Tava sitesi olarak yöresel lezzetlere yer vermeye gayret ediyoruz.

  Bu tarifte Erzincan yöresinin meşhur köfteli Erzincan çorbası malzemelerini ve tarifi sizlerle paylaşıyoruz. Yöresel olarak ufak farklılıklar gösterse de Erzincan çorbası yapmak için gerekli malzemeleri ve tarifi uygulayarak siz de bu çorbayı evinizde yapabilirsiniz.

   

  Malzemeler

  250 gram kıyma,

  1 tane soğan,

  1 tane domates,

  Tereyağ,

  2 tas ev eriştesi,

  10 bardak su,

  1/2 kg yoğurttan koyu ayran,

  Nane, Tuz, Karabiber, Sarımsak.

  Yapılışı

  Öncelikle Erzincan çorbasının en önemli malzemesi olan köfteleri hazırlamak için kıymaya tuz ve karabiber ekliyoruz ve yoğurarak fındık büyüklüğünde parçalar haline getiriyoruz.

  Soğanımızı güzelce rendeleyerek, tereyağında kavuruyoruz. Peşine domatesi de rendeleyerek kavurmaya ekliyoruz.

  Hazırladığımız köfteleri, ılık su eşliğinde kavurmaya ekliyoruz ve birlikte kaynamaya bırakıyoruz.

  Köfteler ve hazırladığımız malzemeler kaynadıktan sonra erişteleri ekliyoruz ve tuz atarak yaklaşık 10 dakika kadar pişiyoruz. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatarak çorbayı ılıklaşması için bekliyoruz. Erişte konusunda bir önerimiz, hazır erişme kullanmamanız. Çünkü bunlar yapışıyor. Ev yapımı erişte bulamazsanız, aynı miktarda arpa şehriyesi de kullanabilirsiniz.

  Son olarak ayranı ve naneyi ekliyoruz. Ayranı eklerken, ayranın kesilmemesi için çorbanın ılık olmasına dikkat ediyoruz ve karıştırarak azar azar ekliyoruz.